Pracownia Badań Rentgenostrukturalnych zlokalizowana jest w pomieszczeniu 030 budynku laboratorium Wydziału Nauk o Ziemi. W Pracowni znajdują się dwa dyfraktometry rentgenowskie:

Dyfraktometr rentgenowski firmy PANalytical, model PW 3040/60

Drugim dyfraktometrem jest PANalytical X'Pert Pro MPD, zasilany generatorem Philipsa PW3040/60 i wyposażonym w detektor X'Celerator. Zródłem promieniowania są lampy: ceramiczna lampa z anodą Cu (model EMPYREAN), o mocy 2,2kW, oraz ceramiczna lampa z anodą Co (model EMPYREAN), o mocy 1,8kW. X'Celerator jest super-szybkim detektorem wykorzystującym technikę RTMS (Real Time Multiple Strip). Działa jak pasek złożony ze stu kanałów, które w sposób ciągły mogą zliczać promieniowanie rentgenowskie ugięte na próbce w maksymalnym zakresie 2,122˚2θ. Detektor ten pozwala otrzymać wysokiej jakości wyniki w czasie wielokrotnie krótszym niż starszego typu liczniki proporcjonalne.

 

W celu badania bardzo małych próbek (których masa w zależności od gęstości i porowatości nie przekracza kilku mg), lub małych obszarów w wybranych miejscach próbki, w Pracowni stosuje się technikę mikrodyfrakcji. Dostępne monokapilary o wymiarach długość 135mm i średnice przy ujściu wynoszące odpowiednio 0,1; 0,05 i 0,02mm pozwalają osiągnąc skupienie wiązki na obszarze wynoszącym odpowiednio około 100, 50 and 20 µm.

 

Kamera termiczna Anton Paar HTK-16 umożliwia pomiary w kontrolowanych warunkach wygrzewania próbki. Pomiary można wykonać w zakresie od temperatury pokojowej do 1600°C w atmosferze powietrza, obojętnego gazu lub próżni.

 

W Pracowni dyfraktometr PANalytical X'Pert Pro znajduje następujące zastosowania:

- analiza fazowa próbek o płaskiej lub nierównej powierzchni

- ilościowa analiza gazowa

-analiza krystalograficzna i analiza Rietvelda

-analiza małych obszarów próbek minerałów (mikrodyfrakcja)

-określenie przemian fazowych w strukturach krystalicznych w zmiennychn warunkach środowiskowych (komora Anton Paar HTK-16)

- Wysoka wydajność dla wykonywania projektów z dużą ilością próbek dzięki automatycznemu zmieniaczowi (15 miejsc w magazynku zmieniacza)

Dyfraktometr rentgenowski firmy Philips, model PW 3710

Dyfraktometr Philips (aktualnie PANalytical) składa się z: jednostki sterującej PW3710, goniometru PW3020, nieruchomej lampy Cu o mocy 2kW, monochromatora grafitowego i detektora proporcjonalnego. System działa w trybie "on-line" z możliwością komputerowego przetwarzania danych. Interpretacja uzyskanych danych algorytmem "search/match" odbywa sie na osobnym komputerze wyposażonym w program HighScore+ z bazami danych ICDD i ICSD.